Krzemian sodu (HLNAL-2)
Cat:Płynny krzemian sodu
Krzemian sodu (szkło wodne sodowe) model HLNAL-2, zgodnie z normą krajową GB/T4209-2008, produkcja modelu cieczy...
See Details
Nieorganiczne krzemiany , w tym krzemian sodu, krzemian potasu, krzemian litu, zol krzemionkowy, metylokrzemian potasu i nieorganiczne kleje wysokotemperaturowe zapewniają niezrównaną odporność termiczną (do 1200°C ), znakomitą pasywację chemiczną i niemal zerową emisję LZO. Ich wszechstronny skład chemiczny zapewnia solidną przyczepność, bariery antykorozyjne i właściwości hydrofobowe. W budownictwie, powłokach ogniotrwałych, odlewnictwie i zaawansowanej obróbce powierzchni krzemiany przewyższają organiczne alternatywy w ekstremalnych warunkach. Ten przewodnik dostarcza przydatnych informacji na temat każdego rodzaju krzemianu, wskaźników wydajności, wytycznych dotyczących wyboru i procesów przemysłowych.
Każdy nieorganiczny krzemian ma charakterystyczną strukturę molekularną (stosunek SiO₂/M₂O, morfologia cząstek), która określa lepkość, siłę wiązania i tolerancję temperatury. Poniżej znajdują się podstawowe gatunki przemysłowe i ich cechy ilościowe.
Dostępne w modułach (SiO₂/Na₂O) w zakresie od 1,6 do 3,5 . Niższy moduł (1,6–2,2) zapewnia szybką rozpuszczalność i reaktywność alkaliczną; wyższy moduł (2,8–3,5) zapewnia większą twardość powłoki i lepszą odporność na warunki atmosferyczne. Typowa zawartość substancji stałych: 35–48%. Stosowany intensywnie w cementach, detergentach i pasywnych środkach ognioodpornych.
Moduł zazwyczaj pomiędzy 2,5 i 4,0 z mniejszym wykwitem w porównaniu do formy sodowej. pH ~11,5, sprzyja elastycznym powłokom ceramicznym i podkładom bogatym w cynk. Temperatura pracy ciągłej do 1000°C , doskonałą odporność na łuk elektryczny i zdolność utwardzania CO₂.
Niska lepkość, wysoka reaktywność i poprawiona gęstość filmu. Roztwory krzemianu litu mają cząstki krzemionki o wielkości 4–8 nm, zapewniając wyjątkową wodoodporność po utwardzeniu i doskonałe wiązanie ze szkłem i metalami. Idealny do odlewów metodą traconą i powłok ochronnych o większej stabilności termicznej 1050°C .
Stabilna dyspersja amorficznych cząstek SiO₂ (5–100 nm). Zapewnia dużą powierzchnię (200–300 m²/g) i tworzenie powłoki bez spoiwa. Stosowany jako spoiwo do precyzyjnego odlewania, nośnik katalizatora i środek polerujący. Regulowane pH (kwasowe/zasadowe).
Hybryda krzemoorganiczna i nieorganiczna, tworząca wodoodporny żel po absorpcji CO₂. Efektywna utrata masy przy prażeniu ≤5%, drastycznie zmniejsza absorpcję wody ( aż do 90% zniżki na podłożach porowatych). Stosowany do hydroizolacji betonu, konserwacji kamienia i zabiegów antygraffiti.
Mieszanki krzemianów z wypełniaczami ogniotrwałymi (tlenek glinu, tlenek cyrkonu) i środkami wiążącymi. Wytrzymać długotrwałe narażenie na 800°C do 1400°C . Łączy metale, ceramikę i szkło bez odgazowywania. Niepalny i obojętny chemicznie po utwardzeniu.
Poniższa tabela podsumowuje najważniejsze parametry dla każdego typu (zakresy typowe dla branży):
| Typ krzemianowy | Moduł (stosunek molowy SiO₂/M₂O) | Typowe ciała stałe (%) | Maksymalna temperatura pracy (°C) | Podstawowy atrybut |
|---|---|---|---|---|
| Krzemian sodu | 1,6 – 3,5 | 35 – 48% | 600 – 900 | Ekonomiczny, silna zasadowość |
| Krzemian potasu | 2,5 – 4,0 | 38 – 44% | 1000 | Niskie wykwity, elastyczne powłoki |
| Krzemian litu | 2,0 – 4,8 | 20 – 30% | 1050 | Gęste, wodoodporne powłoki |
| Sol krzemionkowy | — | 25 – 50% | 800 (jako spoiwo) | Nanocząsteczki o dużej powierzchni |
| Krzemian metylowy potasu | — | 20 – 30% (aktywny) | 400 – 600 | Hydrofobowa, oddychająca bariera |
| Nieorganiczne kleje wysokotemperaturowe | Zmienna | 55 – 75% (stała pasta) | 1200 – 1400 | Bardzo wysoka stabilność termiczna |
Dane dotyczące wydajności i specyficzne dziedziny przemysłu wykazują wyższość dostosowanych nieorganicznych krzemianów. Poniżej znajdują się wymierne korzyści udokumentowane w poszczególnych sektorach produkcyjnych.
Krzemian sodu przyspiesza wiązanie i zagęszcza beton, zmniejszając jego przepuszczalność do 85% . Metylokrzemian potasu zapewnia długotrwałą hydrofobowość, zmniejszając kapilarną absorpcję wody poniżej 5 mm·h⁻¹/², wydłużając żywotność konstrukcji. Krzemian litu utwardza podłogi, tworząc trwałą, polerowaną powierzchnię o odporności na ścieranie zwiększonej o >200% w porównaniu z nieobrobionym betonem.
Krzemiany potasu i litu są podstawą powłok pęczniejących i ceramicznych. Na przykład powłoki na bazie litu zachowują przyczepność i integralność po wystawieniu na działanie 1100°C przez 2 godziny , z mniejszą niż 5% utratą masy. Nieorganiczne kleje wysokotemperaturowe łączą wykładziny pieców i elementy spalin o wytrzymałości na ścinanie > 4 MPa po cyklach termicznych (20–1000°C).
Spoiwa krzemianowo-potasowe tworzą samonaprawiającą się sieć krzemianową, zapewniającą ochronę katodową konstrukcji stalowych. Testy terenowe wykazały ponadprzeciętną odporność na mgłę solną 3000 godzin w NSS (neutralna mgła solna) w przypadku powłok bogatych w cynk na bazie krzemianów w porównaniu do 1500 godzin w przypadku organicznych alternatyw epoksydowych.
Krzemian sodu jest standardem dla rdzeni piaskowych niewypalanych, osiągających wytrzymałość na rozciąganie 0,8–1,5 MPa przy gazowaniu CO₂. Zol krzemionkowy stosowany jest w skorupach precyzyjnych odlewów metodą traconego węgla, zapewniając wytrzymałość na surowo i wysoką przepuszczalność, jednocześnie unikając problemów z toksycznym pyłem krzemionkowym. Powłoki z krzemionki koloidalnej wytrzymują odlewanie metalu w temperaturze 1600°C bez pękania.
Metylokrzemian potasu wnika głęboko w podłoża mineralne, tworząc powłokę hydrofobową, pozostając jednocześnie paroprzepuszczalnym. Obrobiony wapień wchłania ≤0,5% wag. wody w 48-godzinnych testach zanurzeniowych, skutecznie zapobiegając uszkodzeniom związanym z zamarzaniem i rozmrażaniem oraz wykwitom.
Porównanie oparte na danych potwierdza doskonały profil środowiskowy i funkcjonalny krzemianów. Nieorganiczne roztwory krzemianów przyczyniają się do zrównoważonych praktyk przemysłowych bez pogarszania wydajności.
Takie wymierne zalety sprawiają, że nieorganiczne krzemiany są najlepszym wyborem do wytrzymałych powłok, konserwacji i nowoczesnego ekobudownictwa.
Wybór optymalnego krzemianu zależy od temperatury pracy, składu chemicznego podłoża, mechanizmu utwardzania i wymaganych właściwości mechanicznych. Matryca ta upraszcza podejmowanie decyzji przez inżynierów i formulatorów.
| Scenariusz zastosowania | Zalecany typ krzemianu | Kluczowe kryteria decyzyjne / dane |
|---|---|---|
| Zagęszczacz betonu / utwardzacz do podłóg | Krzemian litu or Sodium Silicate (mod. >3.0) | Reaguje z wodorotlenkiem wapnia; zwiększa twardość powierzchni w skali Mohsa z 4 do 7. |
| Powłoka odporna na wysokie temperatury (>1000°C) | Krzemian potasu refractory fillers | Zapewnia odporność na szok termiczny i niski skurcz spiekania ≤1%. |
| Wodoodporna, oddychająca obróbka murów | Krzemian metylowy potasu (20–30% sol.) | Głęboka penetracja; zmniejsza pobór wody o ≥85%, jednocześnie umożliwiając dyfuzję pary. |
| System powłoki odlewniczej metodą inwestycyjną | Zol krzemionkowy (krzemionka koloidalna, 30–40% substancji stałej) | Zapewnia wysoką wytrzymałość początkową (0,7 MPa) i równomierne upakowanie cząstek. |
| Podkład antykorozyjny bogaty w cynk (środowisko C5) | Krzemian potasu (modulus 3.2–3.8) | Zapewnia doskonałą ochronę katodową; przyczepność do stali >5 MPa po 2000h mgły solnej. |
| Klejenie cegieł piecowych / naprawa ceramiki | Nieorganiczny klej wysokotemperaturowy (na bazie krzemianowo-glinowej) | Wytrzymuje cykliczne ogrzewanie do 1300°C; wytrzymałość na ściskanie do 18 MPa po utwardzeniu. |
W przypadku wymagających wymagań, takich jak połączenie ekstremalnych cykli termicznych i utwardzania pod wodą, należy zapoznać się z referencjami technicznymi; jednakże ogólny konsensus branżowy potwierdza, że krzemiany oferują szerokie możliwości adaptacji, jeśli są formułowane z odpowiednimi modyfikatorami.
Sekwencja produkcji nieorganicznych krzemianów obejmuje stapianie lub obróbkę hydrotermalną, a następnie dostosowywanie modułu i stabilizatorów. Poniższy schemat blokowy podsumowuje kluczowe etapy i odpowiednie produkty przemysłowe.
Wgląd w przepływ: Koniec 30 różnych przemysłowych produktów krzemianowych wywodzą się z elastycznej kontroli modułu, wielkości cząstek i funkcjonalności chemicznej — umożliwiając niestandardowe rozwiązania dla budownictwa, odlewnictwa, powłok i sektorów o bardzo wysokich temperaturach.
Wysokowydajne systemy krzemianu potasu i litu, szczególnie w połączeniu z wypełniaczami ogniotrwałymi, utrzymują integralność strukturalną aż do 1200–1400°C . Folie z czystego krzemianu bez wypełniaczy wytrzymują w sposób ciągły temperaturę do 850°C. Stosowane są we wkładach kominowych, piecach i spalinach przemysłowych.
Tak. Nieorganiczne krzemiany nie uwalniają LZO, nie zawierają metali ciężkich i są ogólnie uznawane za bezpieczne. Rozkładają się na obojętną krzemionkę i węglany alkaliczne, nie powodując długotrwałej trwałości w środowisku. Wiele preparatów jest zgodnych z Oznakowanie ekologiczne UE i zielona pieczęć standardy.
Metylokrzemian potasu jest rozpuszczalny w wodzie i reaguje z atmosferycznym CO₂, tworząc stabilną, żywiczną sieć silikonową wewnątrz porów. W przeciwieństwie do emulsji silanowo-siloksanowych zapewnia integralna hydroizolacja i pozostaje funkcjonalny po ścieraniu powierzchni, dzięki czemu idealnie nadaje się do betonu, cegły i kamienia naturalnego.
Absolutnie. Zol krzemionkowy jest wiodącym spoiwem do skorup do odlewów metodą traconego paliwa ze względu na jego kontrolowaną lepkość, niską zawartość sodu i doskonałą wytrzymałość w wysokiej temperaturze. Muszle wykonane z krzemionki koloidalnej wykazują wysoka przepuszczalność i stabilność termiczna , odpowiedni do odlewania nadstopów w temperaturze 1500–1650°C.
Prawidłowo przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach (powyżej 5°C) krzemiany sodu i potasu zachowują stabilność 12–24 miesiące . Unikaj długotrwałego narażenia na CO₂, który może powodować żelowanie. Gatunki o wysokim module sprężystości są bardziej podatne na gęstnienie w miarę upływu czasu, ale można je ponownie ustabilizować poprzez łagodne mieszanie i regulację lepkości.
Krzemian litu zapewnia doskonałe wiązanie z aluminium, stalą i powierzchniami ocynkowanymi ze względu na mały rozmiar cząstek (4–8 nm) i wysoką reaktywność, osiągając siłę klejenia > 6 MPa w próbach odrywania po utwardzaniu termicznym. Jest szeroko stosowany w powłokach wymienników ciepła i elementach silników.
W postaci powłok pęczniejących, krzemian potasu pęcznieje pod wpływem ognia, tworząc grubą, izolującą warstwę zwęglenia ceramicznego, która chroni stal przed przekroczeniem temperatury krytycznej (500°C). Oceny ogniowe mogą osiągnąć 120 minut dla grubości suchej powłoki 2 mm, znacznie przewyższającej standardowe organiczne pęczniecze.